Články, BLOG, AZ-fotosluzby.eu

Rada: Ovládněte histogram, k čemu je a co nám vlastně říká?

Fotografujete rádi maturitní plesy, společenské akce nebo svatby? Používáte při focení LCD displej? Při kontrole fotografií v počítači jste rozzlobení, že snímek, který vypadal na displeji úchvatně, vypadá ve skutečnosti nejasně? Zdá se vám obraz na LCD displeji příliš jasný nebo naopak tmavý?

Toto je hned několik důvodů, proč při fotografování používat histogram. Co to vlastně histogram je? Jedná se o grafické znázornění kontrastu a expozice fotografovaného snímku. Na horizontální ose grafu se nachází celkem 256 odstínů, od černé barvy, po barvu bílou. Vertikální osa pak značí množství obrazových bodů neboli pixelů.

 Histogram je grafické znázornění distribuce dat pomocí sloupcového grafu se sloupci stejné šířky, vyjadřující šířku intervalů (tříd), přičemž výška sloupců vyjadřuje četnost sledované veličiny v daném intervalu.

V praxi to znamená, že pokud na pravé straně grafu najdeme vysoký sloupec, pravděpodobně došlo k přesvětlení fotografie či jinak k „přepalu“. Naopak vysoký sloupec na levé straně naznačuje velké množství tmavých míst. Z těchto slov je tak zřejmé, že histogram nám neudává kvalitu snímků, ale velmi dobře poodhaluje chyby, které na LCD displeji nejsme schopni odhalit.

 

AZ-fotosluzby.eu disponujeme výkonnou fototechnikou a své histogramy pravidelně kontrolujeme. Chcete-li si pořídit profesionálního fotografa na svatbu nebo na maturitní ples, rozhodně nás kontaktujte.


Líbí se Ti náš článek? Sdílej ho mezi přátelé!

TAGY: AZ-fotosluzby.eu, focení, fotografujeme, foto služby


Fotografujeme svatby, maturitní plesy, reportáže po celé České republice. Fotografování svatby nás baví a to se na fotkách pozná. Focení maturitních plesů je radost. Chcete mít nevšední svatbu, využijte náš svatební fotkoutek. Svatební fotokoutek parádně rozproudí zábavu. Fotograf na ples Hradec Králové, fotograf na ples Pardubice, fotograf na svatbu Rychnov nad Kněžnou, svatební fotograf Litomyšl. Fotokoutek se báječně hodí i na ples. Plesový fotograf i fotokoutek.