Články, BLOG, AZ-fotosluzby.eu

Rada: Naučte se správně využívat hloubku ostrosti

Máte problémy s rozmazaným pozadím na vašich fotografiích? Rádi byste nenásilně oddělili krásné objekty od pozadí? Chcete vytvořit zajímavou kreativní fotografii? Potřebujete zdůraznit fotografování v „makro“ režimu? Přesně pro tyto i další situace využijete tzv. hloubku ostrosti.

Co to vlastně hloubka ostrosti je? Existuje mnoho definic, nicméně postačí, když si hloubku ostrosti definujeme jako rozdíl vzdálenosti mezi nejbližším a nejvzdálenějším bodem, který je schopno zachytit naše oko jako ostrý obraz. Hloubka ostrosti je tedy tou částí fotografie, která nám připadá ostrá.

Kvalitu objektivu poznáte i podle „neostrých“ částí fotografie

Prostor, nacházející se mimo hloubku ostrosti, se nazývá bokeh. Tato část fotografie by v ideálním případě měla začít ztrácet ostrost v závislosti na vzdálenosti od pole hloubky ostrosti. Poblíž pole hloubky ostrosti tak bude ještě téměř jasná a při okrajích zaznamenáme už pouze matné obrysy. Nevýhodou „neostrých“ kontur fotografie je fakt, že jejich hodnota závisí na kvalitě používaného objektivu.

Využití hloubky ostrosti nám zajistí lepší kontrolu výsledné fotografie, upoutání divákovy pozornosti, zvýraznění detailu nebo důležitého objektu ve volném prostoru. Hloubku ostrosti proto využijeme nejenom při portrétu nebo režimu „makro“, ale také u fotografování krajiny. Nesmíme však zapomínat, že hloubka ostrosti může být taktéž uměleckým záměrem fotografa.

Hloubku ostrosti ovlivňuje trojice faktorů:

1) Nastavení clony

2) Ohnisková vzdálenost neboli zoom

3) Vzdálenost od fotografovaného objektu

Clona funguje tak, že dle množství světla na fotografované scéně se clona otvírá nebo zavírá. Čím nižší clonu (nízké číslo na displeji fotoaparátu) zvolíme, tím větší bude otvor clony a tedy i menší hloubka ostrosti. Naopak zvýšením clonového čísla docílíme velké hloubky ostrosti.

Velká ohnisková vzdálenost, tedy velké přiblížení zoomem snižuje hloubku ostrosti a naopak. Neméně důležitá je i samotná vzdálenost od fotografovaného objektu. Čím se k fotografovanému objektu přibližujeme, tím se zmenšuje i hloubka ostrosti. To poznáme například při vytváření makrofotografií, kdy je ostré zachycení malého hmyzu mnohdy nadlidským úkolem.

Fotografové z AZ-fotosluzby.eu jsou vybaveni profesionální fototechnikou, která dokáže zachytit i ty nejmenší detaily vašeho života. Díky dokonalé kompozici, světlu, zaclonění i vzdálenosti vytvoříme krásné fotografie vašich svateb, maturitních plesů, portrétů nebo kalendářů.


Líbí se Ti náš článek? Sdílej ho mezi přátelé!

TAGY: AZ-fotosluzby.eu, focení, foto služby, portrét, svatební fotografie


Fotografujeme svatby, maturitní plesy, reportáže po celé České republice. Fotografování svatby nás baví a to se na fotkách pozná. Focení maturitních plesů je radost. Chcete mít nevšední svatbu, využijte náš svatební fotkoutek. Svatební fotokoutek parádně rozproudí zábavu. Fotograf na ples Hradec Králové, fotograf na ples Pardubice, fotograf na svatbu Rychnov nad Kněžnou, svatební fotograf Litomyšl. Fotokoutek se báječně hodí i na ples. Plesový fotograf i fotokoutek.