Dostali jste se na tento článek a tak předpokládám, že něco o fotografování víte. Přeci jen jste se ráno nevzbudili a řekli si jen tak, že si koupíte foťák za pár tisíc. Baví vás fotografie? Zachytit super moment, neopakovatelnou událost, či jedinečný zážitek je pro vás úžasný pocit?
Mnozí z vás používáte Instagram a Flickr, kde už určitě nějaké snímky z vlastní dílny máte. Jasně, dnes se díky chytrým mobilům stává „profesionální fotografem“ každý. Ale věřte mi, že něco jiného je mačkat tlačítko SHOT na svém Androidu a nastavit si expozici sám! O tom to celé je!
Hodně lidí si myslí, že když si koupí profi foťák za 20 tisíc, budou vypadat jeho fotografie jako z plakátu. Takovou skupinku lidí bych mlátil kamenem do hlavy! Vypláznou desetitisíce korun za profesionální zařízení a stejně fotí na automatický režim. To si raději kupte nějaký levný kompakt!
Základem je pochopit, jak fotografie ve fotoaparátu vlastně vzniká. Bez toho se neobejdete, ať už fotíte na cokoliv. Aby mohla krásná fotografie vzniknout, musíte pomocí objektivu na čip nebo film promítnout světlo. Doba, za jakou světlo „vykreslí“ obrázek na čip se nazývá ČAS! Toto je základní věc, bez který nikdy nepochopíte, proč máte vlastně některé fotografie rozmazané. Čím delší čas použijete, tím je šance na rozmáznutí větší. V rukou lze průměrně udržet ještě 1/60s. Ovšem záleží také na různých okolnostech. Fotíte-li večer, kdy jsou špatné světelné podmínky… je dobré použít časy delší, aby se přeneslo více světla na čip a tak zabráníte tmavým fotografiím.
Jak už jsem zmínil, výsledné umělecké fotografie ovlivňuje více parametrů a časem toho moc nenapácháte. Dalším důležitou věcí, kterou musíte znát je CLONA.
Toto záhadné slovo není nic jiného, než takové zařízení, které propouští množství světla na čip fotoaparátu. Hodnota clony se udává v číslech a tak u začátečnických zrcadlovek se určitě setkáte se clonou 3,5 až 22. Čím nižší clonu si nastavíte, tím více světla vám za zvolený bude na čip proudit. Nevýhodou levným objektivů je šum a ostrost fotografií a to zvlášť, když použijete právě nízké clonové číslo. Budete-li fotit večer, nízká clonová čísla vám propustí více světla a tak můžete krásně fotit i při soumraku.
Co je to ISO a k čemu to? Další věcí, která se vám bude hodit je ISO. Bez něho nemůžete fungovat a obzvlášť u levných zrcadlovek se s ním budete trápit více než dost. ISO můžete nastavovat i v mobilu, kde si můžete vyzkoušet ISO 100, 200, 400, 800 a poznat tak rozdíly mezi jednotlivými čísly. ISO znamená citlivost čipu na světlo. Laicky to lze vysvětlit tak, že při vyšším čísle ISO, se čip chová citlivěji a tak jsou výsledné fotografie světlejší a ostřejší. Ale pokud máte možnost, raději se vysokým ISO hodnotám vyvarujte! ISO totiž nese jednu velkou daň, kterou je nechtěný šum! Pokud vám to objektiv dovolí, raději snižte clonu a vyvarujete si tak pokažené fotografii.
Pokud jste se rozhodli, že své nadšení a talent hodláte vypilovat na vyšší LEVEL, můžete si nějakou tu levnější zrcadlovku pro začátečníky pořídit. To ale znamená, že se postupně budete učit s přednastavenými poloautomatickými režimy, které vám pomohou pochopit čas závěrky, clonu a ISO. Věřte, že po pár tisících vyfocených fotografiích budete chtít více, protože poloautomat vám pro některé situace rozhodně stačit nebude. Proto se vám otevře zcela nový svět! Fotit na Manuál je těžké, a tak než se dostanete na profesionální úroveň, zkazíte mnoho fotografií a smažete tisíce mazanic. Proto se nevzdávejte! I letitý fotografové dělají chyby a často vyfotí několik špatných snímků, než si nastaví ty požadované parametry.
Líbí se Ti náš článek? Sdílej ho mezi přátelé!
Zobrazeno: 1016× | 14.10.2015 | Zpět